Вхід на сайт

Пошук

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0




Вівторок, 2024-03-19, 6:10 AM
Вітаю Вас Гість | RSS
Державний професійно-технічний навчальний заклад "Броварський професійний ліцей"
State Vocational Educational Institution "Brovarskyi Professional Lyceum"
Головна | Реєстрація | Вхід
Гурткова робота: спортивне життя, творча діяльність


Демченко 

Ольга

Сергіївна

керівник гуртка

День Працівників Освіти

        

 

Проект "Вишиванка"

Вишиванка – витвір мистецтва. Скільки цікавого і незвичайного можуть розповісти прості речі. Особливо ті, до яких ми звикли.

Збереглися зразки розшитого одягу, якому 2500 років. Для вишивки брали жили тварин, нитки з льону, бавовни; у місті використовували перли та дорогоцінні камені, бісер і намисто, блискавки, золото і монети. Про вишитий одяг згадує Геродот, арабські мандрівники, а 600 років тому в Європі за вишиванки розповів - італійській відомий мандрівник Жільберт Беланоа.

Якщо порівняти візерунки тієй пори та вишиванок, яким трохи більше 100 років, різниці не знайдете жодної.Візерунки української вишивки збігаються навіть з росписами на глиняному посуді жителів Трипілля, а вони жили на нашій землі, коли в Єгипті тільки будували піраміди.

Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Здається нам, що тільки якщо вишиванку одягти у повсякдення, її можна популяризувати і передати у майбутнє. Є вікові традиції, які єднають нас з нашими пращурами. Серед них особливе місце займає вишивка. Секрети та навички майстрині зберігали та передавал своїм ученицям з найдавніших часів. Але щоб перетворити це ремесло на справжнє мистецтво 1000 років тому в стародавньому Києві сестра князя Володимира Мономаха Ганна відкрила школу для майбутніх вишивальниць, славилися вишивками майстрині Києва.Згодом у різних місцях з’явилися свої центри де формувалися свої традиції вишивки.

Вишиванка – це стародавній лист, який приховує в собі певні значення: любов, удача, відвага

.

Ось, наприклад, сорочка, нічого такого, але це на перший погляд. Особливо, якщо подивитися на вишиту, на «ВИШИВАНКУ». Кожен її колір, візерунок відкриває свої секрети. У ті давні роки наші пращури вважали, що через тіло неприкрите сорочкою, може пробратися хвороба в людину; і щоб цього не сталося, за повір’ями, коміри та рукава сорочки прикрашали особливими знаками. Перед вишиванням треба помити руки, щоб нехороші думки змити, і не можна під час вишивки лаятися, думати про погане. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Вишита сорочка дівчиною показувала її працьовитість.

Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше.

Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжене дитя.

На жіночих прикрашали плечову частину (уставку). Ці візерунки повинні були відлякувати зли сили.

У вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору.

По-тому, як вишито одяг, можно було без помилки визначити, де живе людина. У Києві існує понад  100 видів прийомів вишивання : гладь, хрестик, бігунець, низь, плетіння.

Рослинний орнамент - Виноград, хміль, стелиться барвінок, або розкидає листя дубок – це стародавнє уявлення про наш світ.Кожен малюнок має свій сенс і своє значення.

І кольор ниток – мав дуже велике значення :

Червоний – любов, світло, справу і боротьбу (найактивніший оберіг)

Чорний – смуток

Але колір – це справа смаку. А також географія … центр України -переважають помірні кольори.

 

Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.

Кожен регіон мав свої візерунки.

Кожний район, навіть кожне село має своє художнє обличчя, улюблену колірну гаму. 

Вишивкам Київщини властивий рослинно-геометричний орнамент із стилізованими гронами винограду, цвітом хмелю, ромбами, квадратами. Основні кольори білий, коралово-червоний, трапляється жовтий і голубий. Виконується вишивка хрестиком, знизуванням, гладдю.

Для вишивки певний період використовували і сині кручені бавовняні нитки "заполоч". Та з часом їх замінили чорними, оскільки сині швидко линяли.

У ХІХ ст. підвищення інтересу до рослинної орнаментації сприяють витісненню стародавніх композицій, новому їх переосмисленню. Велике художнє значення мали лінії крою, що їх майстрині не намагалися приховати, а навпаки, виявити за допомогою ажурних швів. Принцип поєднання ажурних швів типовий для всіх районів України, однак колористичне і технічне рішення різне в кожній місцевості.

У Київському і Чернігівському Поліссі поряд з геометричними популярне рослинно-геометричні мотиви в чорно-синій гамі. Улюбленими тут є "рожі", "берізки", "хміль", "барвінок", а також "гусячі лапки", "сливки".

Калина – це символ українського роду. У давні часи її пов’язували з народженням всесвіту, а саме вогняно. Трійцею – Сонця, Місяця і Зіркою. Тому і отримала назву від старослов’янської назви сонця «коло». А оскільки ягоди калини червоного кольору, то стали вони символом крові та невмирущого роду.

 

У 19-му столітті Іван Франко почав поєднувати вишиванку з європейським костюмом і започаткував своєрідну моду.Сучасники згадували: “Де б він не з’являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток”.

Вишиванка сьогодні на піку популярності.Українська вишиванка – обов’язковий елемент в колекції Коко Шанель, Лакруа, Кензо. Що вже і казати про наших українських дизайнерів. Віта Кін, Юлія Магдич, Олена Вишиванка.Зірки шоу-бізнесу теж у захваті від українських вишиванок. У період проведення Чемпіонату Європи з футболу в 2012 році в Україні Мадонна купила собі українську вишиванку. Також полюбляють носити вишиванки Міла Куніс, Діта фон Тіз, Сандра Буллок.

Геометричні фігури : коло, хрести, хвилясті лінії – це непрості малюнки – це знаки предків . Кривуля (бескінечник – раніше ніж в Греції), баранячі роги, кучері та кудрявці, гребені; Пика- це зірочка чи сонечко( сонячні промені);

Сонце – восьмикутна розетка чи квітка.

Вода – згорнутий вуж.  Це знаки двох стихій, які створили земне життя.

Троянди – стара назва троянди «ружа» співзвучна до древнього назви Бога Сонця «Ра». Стара українська назва троянди «руда».

Візерунки з трояндами позначали «безкінченний рух сонця із вічним відродженням».

Мак – чарівна сила, яка захищає від усякого зла, також вірили, що поле після битви навесні вкривається маками. Ніжна і трепетна квітка несе в собі незабутню пам’ять роду.

Ніжна вишивка з рослинно-геометричним візерунком. Поєднання автентичності та сучасності, ця сукня – яскравий риклад того, як зробити свій образ стильним та одночасно з нотками етно.

Зелений – весну, достаток, оновлення життя.

Білий – вбирає всі кольори, скромність.

Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки.

 

Малюнок дуба вишивали не скрізь, тому, що Дуб – священне дерево, воно втілювало Перуна, Бога сонячної чоловічої енергії, розвитку життя (оберіг свого роду)

Мали вишивальниці й своє свято – День Варвари 17 грудня. В цей день не можна було ні прибирати, ні прати, ні глину місити, а тільки вишивати.

Усі знали продаси сорочку – продаси своє щастя, а про щасливців казали – «народився у сорочці».

Краси забагато не буває, так як і гарних вишитих суконь та сорочок.

Учнівський проект до дня Гідності і Свободи
 

1.читають вірші
А)Кабачок Валерій ТУ - 12
.б)Гаврись Андрій 21 група
В) голос за кадром Тюріна Аліна 25 група
2. Майдан -
А)Зінець Михайло ТУ - 21
Б) Тюріна Аліна 25 група
Танок "Молодь України":
1. Кулик Богдан ТУ - 12
2.Мороз Катерина 32 група
3.Сикоргіна Валерія 12 група
4.Соколова Олександра 22 група
5.Дзюбій Юлія 25 група
Монтаж зі словами
1.Кабачок Валерій ТУ 12
2.Кулик Богдан ТУ 12
3.Строчилова Ольга 35 група
4.Павлюк Світлана 32 група
5.Ващенко Вікторія 32 група
6.Тюріна Аліна 25 група
7.Клімов Микола 34 група
Ідея: Жученко К.О. керівник гуртка "Молодь України"
Режисер монтажу : Тюріна Аліна 25 група
Оператор : Строчилова Ольга 35 група

Copyright MyCorp © 2024